wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Blog2 » FENOMEN PUZZLI

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Kontakt

 • ImperiumZabawek.plNasze sklepy:

  - WARSZAWA -
  ul. Myśliborska 53
  tel. 504 212 282
  Pon - Pt 9.00 - 19.00
  Sob 10.00 - 14.00

  - WARSZAWA -
  ul. Myśliborska 85
  tel. 511 79 49 29
  Pon - Pt 11.00 - 19.00
  Sob 10.00 - 15.00

 • E-mail:sklep@imperiumzabawek.pl
 • Telefon22 889 00 11

Opinia o produkcie

Koparka ta jest wykonana z cieńszego plastiku, ale mimo to jest mocną zabawką. Kółka od tej koparki też są plastikowe. Zabawka ta ma ruchomą łychę , która…
Ocena produktu 5/5

Producenci

Systemy płatności

 • eserivce
 • Dotpay
 • BGŻ
Strona główna1 » Blog2 » FENOMEN PUZZLI

FENOMEN PUZZLI

Data dodania: 05-06-2018 Wyświetleń: 173

Puzzle to forma rozrywki polegająca na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach. Układanie puzzli to aktywność międzypokoleniowa; nie ma limitu wiekowego, decyduje stopień trudności i liczba elementów.

 
alt


Aby ułożyć puzzle, trzeba dokładnie przeanalizować obrazek. Następnie odnieść każdy element układanki do tej całości. To doskonałe ćwiczenie koncentracji, myślenia i pamięci wzrokowej. Ponadto układanie puzzli  zmusza do pracy obydwie półkule mózgowe. Kiedy prawa półkula zdecydowanie bardziej aktywna jest podczas przeżywania emocji oraz działaniach kreatywnych, to lewa odpowiada za zadania logiczne, matematyczne oraz werbalne. Układanie puzzli  ma charakter zarówno działań logicznych, analitycznych, jak i wymaga kreatywności oraz wyobraźni.

alt
 
Co więcej zmusza pamięć do aktywnego przetrzymywania informacji na temat odnalezionych już fragmentów oraz zapamiętywania jakie puzzle należy w danym momencie odnaleźć. Sprzyja to poszerzaniu pojemności pamięci roboczej oraz przyspieszaniu procesów w niej zachodzących.
 
alt


Wynalazcą puzzli był John Spilsbury, brytyjski kartograf i rytownik XVIII wieku. Pierwszą układankę stworzył jako urozmaicenie monotonnej nauki zapamiętywania państw świata. Spilsbury nakleił mapę na drewnianą deseczkę , a następnie przeciął ją wzdłuż granic krajów. Powtarzał tą "operację" z różnymi mapami. Ta forma pomocy naukowych rozprzestrzeniła się w całej Anglii i była stosowana także do nauczania innych przedmiotów. Oprócz układanek dydaktycznych tworzono również puzzle dla dorosłych, które miały odpowiednią dla nich tematykę, np. przedstawiały wydarzenia lub ówczesne osobistości. Wynalazek  Spilbury'ego szybko zyskał grono wielbicieli także poza granicami Anglii.
 

alt


Ponad dwa stulecia później puzzle wciąż pozostają niezwykle popularne, a lista dowodów potwierdzających korzyści jakie niesie ich układanie, stale się wydłuża. I choć puzzle najczęściej kojarzą się nam z czystą rozrywką, wykorzystuje się również tak, jak wyobraził sobie ich twórca – w edukacji.


Układanie puzzli przez małe dzieci ma ogromną wartość edukacyjną, ponieważ dzieci uczą się przez zabawę. Pociechy, które zaczęły układać puzzle w wieku 2-4 lat, potem dużo lepiej radziły sobie z zadaniami przestrzennymi i matematycznymi. Ta zabawa pomaga wypracować precyzję motoryki małej, czyli sprawność palców oraz dłoni, tak niezbędnej przy pisaniu.
Z dzieckiem zaczynamy od bardzo prostych zadań. Puzzle powinny być dwu- lub trzy-elementowe, żeby maluch nie frustrował się niepowodzeniami. Warto obserwować, czy dziecko dobiera elementy mechanicznie, wciskając je na próbę, czy też potrafi analizować całość,   skojarzyć, że np. równy brzeg jest ramą obrazka.


alt

Im starsze dziecko, tym wyżej stawiamy poprzeczkę, aby zachować walor poznawczy i edukacyjny. Łatwe zadania nie są wyzwaniem dla dziecka.


 Puzzle ćwiczą umysł i są źródłem wiedzy także dorosłych. Rozliczne serie puzzli dostępne na runku proponują nieskończone możliwości poznania architektury, geografii, niezwykłych miejsc świata czy sztuki. Dobrym przykładem są np. puzzle z arcydziełami światowego malarstwa,   da Vinci, Rubensa, Van Gogha czy Muncha, pejzaże egzotycznych miejsc, światowe stolice...
Układanie 1000 lub więcej kawałków wymaga wnikliwej analizy arcydzieła/fotografii.


alt

Ciekawe jest obserwowanie pracy mózgu - z pozoru niepasujące elementy za jakiś czas (zwykle następnego dnia) od razu znajdują właściwe miejsce (nasz mózg nadal "układ puzzle" kiedy my zajmujemy się zupełnie czymś innym).

alt

Puzzle odgrywają rolę w rehabilitacji dorosłych pacjentów po udarach.  Chwytanie i przenoszenie małych elementów jest bardzo kłopotliwe dla chorych, ale przynosi naprawdę dobre efekty terapeutyczne.

Seniorzy regularnie układający puzzle są mniej narażeni na utraty pamięci czy demencję


alt
 

Życzymy wielu ułożonych puzzli
zespół Imperium Zabawek


alt


 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Blog

NASZE MARKI- DUMEL.

Zabawki firmy DUMEL pobudzą wyobraźnię dziecka poprzez możliwość beztroskiej zabawy i wykorzystania jego niekończących się pomysłów. Każda  zabawka wykonana jest z najwyższej jakości surowców, odpowiada europejskim normom bezpieczeństwa oraz posiada certyfikat CE dzięki temu jest bezpieczna dla dziecka. Zabawki ,które będą z Waszym dzieckiem od dnia narodzin do momentu kiedy stanie się samodzielne.

Postaramy się Wam przybliżyć zabawki firmy Dumel.


 
Przeczytaj całość

POMYSŁY NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA.

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w naszym życiu. Warto pamiętać, aby złożyć im życzenia w dniu ich święta.
Mamy dla Was kilka propozycji jak uczcić ten dzień.Nie musimy przy tym wydawać pieniędzy na drogie prezenty. Warto zrobić coś samemu.
Jak wiemy prezent przygotowany własnoręcznie przez najmłodszych cieszy najbardziej.

Przeczytaj całość

NASZE MARKI - TM TOYS.

ZABAWKI PRZYJAZNE DZIECIOM – TM TOYS

Jest to motto firmy TM TOYS  co gwarantuje Wam najwyższą jakość produktów i wiele radości  i zabawy dzieciom. Zabawki posiadają wszystkie niezbędne badania i atesty dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo i i właściwy rozwój dziecka.  Wszystkie artykuły są dopasowane do odpowiedniej grupy wiekowej oraz posiadają walory  zabawowe i edukacyjne. Firma  zdobyła wiele nagród w konkursach dla producentów zabawek.

Najpopularniejsze produkty firmy TM TOYS, które posiadamy w naszym sklepie:

Przeczytaj całość
Opinie o sklepie