wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Blog2 » BAJKOTERAPIA - Klucz do umysłu dziecka

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Kontakt

 • ImperiumZabawek.plNasze sklepy:

  - WARSZAWA -
  ul. Myśliborska 53
  tel. 504 212 282
  Pon - Pt 9.00 - 19.00
  Sob 10.00 - 14.00

  - WARSZAWA -
  ul. Myśliborska 85
  tel. 511 79 49 29
  Pon - Pt 9.00 - 19.00
  Sob 10.00 - 15.00

 • E-mail:sklep@imperiumzabawek.pl
 • Telefon22 889 00 11

Opinia o produkcie

Produkt ten jest imponującej wielkości stwarzający bardzo realistyczną zabawę. Dziecko może na nim usiąść i poruszać łychą w górę lub w dół. Jest to bardzo…
Ocena produktu 5/5

Producenci

Systemy płatności

 • eserivce
 • Dotpay
 • BGŻ
Strona główna1 » Blog2 » BAJKOTERAPIA - Klucz do umysłu dziecka

BAJKOTERAPIA - Klucz do umysłu dziecka

Data dodania: 12-05-2018 Wyświetleń: 139 Świat dziecka i świat dorosłych to dwa różne światy: odmienne pojmowanie rzeczywistości,
inne potrzeby i problemy, różny zasób słów i rozumienie ich znaczenia. A przecież każdy dorosły był kiedyś dzieckiem... Dziecko to mały człowiek, który rozwija się, kształtuje, uczy by w efekcie stać się dorosłym.
alt
Jako dorośli pragniemy porozumieć się z dzieckiem, wpłynąć na nie, właściwie je wychować. Często jednak nasze intencje są niewłaściwie odbierane. Frustracji doświadcza zarówno mały jak i dorosły człowiek. Aby temu zaradzić warto popracować nad sposobami wzajemnej komunikacji.  Ale jaką metodę wybrać?

Otóż pomoc możemy znaleźć w bajkoterapii. Metodzie w gruncie rzeczy prostej, skutecznej i co najważniejsze lubianej przez dzieci i możliwej do zastosowania niemal przez każdego.

Czym jest więc bajkoterapia? To wprowadzenie dziecka w baśniowy świat poprzez czytanie mu odpowiednio dobranych utworów. Dziecko w przyjaznej atmosferze baśniowych bohaterów poznaje świat uczuć i obowiązujących norm społecznych. Testuje rzeczywistość na bezpiecznym gruncie.
 
W tym sensie bajki od dawna towarzyszą człowiekowi. Znane są nam baśnie, mity, legendy, podania ludowe... Wywierały one wpływ na odbiorcę mimo stosowania ich bez naukowej wiedzy z dziedziny psychologii. Dzięki tym tekstom czy przekazom ustnym obfitującym w siły i zjawiska nadnaturalne człowiek znajdował wytłumaczenie otaczającego go świata, był wprowadzony w system wierzeń ludowych oraz wartości moralnych danej społeczności.

Bajki jako utwory literackie adresowane do dzieci cechuje symboliczne ujmowanie rzeczywistości. Właśnie taki magiczny, uproszczony świat bajki jest zrozumiały dla małego człowieka. To klucz do umysłu dziecka. Doszukuje się ono u smoków, czarodziei, elfów i innych baśniowych postaci cech ludzkich. Bajka pomaga dziecku zrozumieć otoczenie adekwatnie do możliwości intelektualnych.

alt

Fenomen bajkoterapii polega na tym, że bajka działa sama. Dziecko identyfikując się z bohaterem przyjmuje jego wzorce moralne, sposób myślenia i postępowania. Dziecko wczuwa się w emocje postaci, co uwrażliwia je na zło, ból czy niesprawiedliwość. Tym samym bajka zachęca do aktywnego pokonywania trudności, pomaga w odkrywaniu własnej tożsamości. Bajka daje wsparcie i poczucie siły - dobro zwycięża nad złem.


Bajkowe sytuacje są inspiracją, doskonałym sposobem rozwijanie myślenia twórczego, łamania schematów, stereotypów.
alt
 
W zastosowaniu bajkoterapii najważniejszą kompetencja jest wrażliwość i otwartość na potrzeby i emocje dziecka oraz znajomość literatury dziecięcej. W bibliotekach i księgarniach jest mnóstwo propozycji. Należy właściwie dobrać tekst do aktualnych problemów dziecka - wizyta u dentysty, pojawienia się młodszego rodzeństwa, śmierci bliskiej osoby, lęk przed burzą, złość na siostrę, odrzucenie przez rówieśników ... Wsparcia w rozwiązywaniu takich i wielu innych problemów można szukać w seriach takich jak "Franklin", "Kamyczek" czy "Martynka".
  

                                                                   


 
 
Życzymy owocnej lektury
                                                                       zespół Imperium ZabawekImperium Zabawek

     
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Blog

ŚWIAT ZABAWEK WADER - NASZE MARKI

WADER, a raczej "WADER-WOŹNIAK sp. z o.o." obecnie prowadzony przez braci Woźniak liczy sobie już ponad  27 lat. Ten w 100% polski producent zabawek należy do ścisłej czołówki europejskich producentów zabawek z tworzywa sztucznego dla najmłodszych dzieci! Jest także jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w branży dziecięcej.
Przeczytaj całość

NASZE MARKI- CLEMENTONI

Nasze Marki - Clementoni
Zabawa to poważna sprawa. Nigdy nie powinniśmy przestawać się bawić, szczególnie gdy już stajemy się dorośli. Firma  powstała, aby pomóc dzieciom uczyć się poprzez wspieranie ich rozwoju za pomocą języka, który znają najlepiej i co przychodzi do nich w sposób naturalny - za pomocą zabawy.
Przeczytaj całość

NASZE MARKI- DUMEL.

Zabawki firmy DUMEL pobudzą wyobraźnię dziecka poprzez możliwość beztroskiej zabawy i wykorzystania jego niekończących się pomysłów. Każda  zabawka wykonana jest z najwyższej jakości surowców, odpowiada europejskim normom bezpieczeństwa oraz posiada certyfikat CE dzięki temu jest bezpieczna dla dziecka. Zabawki ,które będą z Waszym dzieckiem od dnia narodzin do momentu kiedy stanie się samodzielne.

Postaramy się Wam przybliżyć zabawki firmy Dumel.


 
Przeczytaj całość
Opinie o sklepie