wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Blog2 » TOY HISTORY - jak to się stało, że kamień i patyk przeistoczył się w skomplikowaną zabawkę?

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Kontakt

 • ImperiumZabawek.plNasze sklepy:

  - WARSZAWA -
  ul. Myśliborska 53
  tel. 504 212 282
  Pon - Pt 9.00 - 19.00
  Sob 10.00 - 14.00

  - WARSZAWA -
  ul. Myśliborska 85
  tel. 511 79 49 29
  Pon - Pt 9.00 - 19.00
  Sob 10.00 - 15.00

 • E-mail:sklep@imperiumzabawek.pl
 • Telefon22 889 00 11

Opinia o produkcie

Na taką zabawkę można usiąść i nic się nie stanie. Jest bardzo wytzymała. To marzenie dorosłego przejechać się takim spychem, a co dopiero chłopca. Zabawka…
Ocena produktu 5/5

Producenci

Systemy płatności

 • eserivce
 • Dotpay
 • BGŻ
Strona główna1 » Blog2 » TOY HISTORY - jak to się stało, że kamień i patyk przeistoczył się w skomplikowaną zabawkę?

TOY HISTORY - jak to się stało, że kamień i patyk przeistoczył się w skomplikowaną zabawkę?

Data dodania: 23-06-2018 Wyświetleń: 239 W myśl definicji "zabawki" to przedmioty wykorzystywane głównie przez dzieci do gry i zabawy.

alt

Zabawki były i są ściśle związane z rzeczywistością otaczającą dziecko. Dzieci od najmłodszych lat,  podpatrując dorosłych,  aranżują zabawy naśladowcze, odtwarzają sytuacje znane im z życia codziennego, a co za tym idzie potrzebują charakterystycznych przedmiotów (figurek zwierząt, pojazdów, drobnych narzędzi, przebrań itp.). Stąd zabawy w lekarza, sklep, strażaka, gotowanie, sprzątanie, zabawa w ogrodnika, zamiłowanie do pojazdów typu traktor, autobus, ambulans czy wyścigówka.

alt

Zabawki towarzyszyły ludziom od zarania cywilizacji. Na początku mogły to być zwykłe gałęzie, muszelki albo kamienie o nietypowych kształtach.

alt

W pewnym momencie historii człowiek zaczął  świadomie zmieniać ich formę, przetwarzać je  w  przedmioty o określonych kształtach i funkcjach. Tworzono metodami znanymi w danym okresie. Rzeźbiono z drewna czy kości, lepiono z gliny. Później do materiałów włączono również ceramikę, stopy metali i skórę. Zabawki przybrały coraz to bardziej skomplikowane formy ; tak powstały mówiące i chodzące lalki , samochody z napędem, domki z mebelkami czy figurki zwierząt wiernie odwzorowujące ich naturalny wygląd. Na początku zabawki wywarzano na użytek własny. W kolejnych epokach wraz z uprzemysłowieniem i powstaniem cechów rzemieślniczych a następnie fabryk zabawki zaczęto wytwarzać na coraz większą skalę.

alt

Najstarsze zabawki poznaliśmy dzięki pradawnemu zwyczajowi nakazującemu umieszczanie w grobach przedmiotów codziennego użytku. Jeżeli umierało dziecko, to wraz z nim chowano także zabawki. Archeolodzy odkryli gliniane grzechotki, łyżeczki i wiaderka liczące sobie ponad dwa i pół tysiąca lat. Takie znaleziska wykopano zarówno w starożytnej Grecji i Rzymie, jak i w słowiańskim Biskupinie. Dziewczynki greckie bawiły się też terakotowymi lalkami, które miały ruchome kończyny. W starożytności wykonywano gliniane, cynowe, a czasem nawet srebrne miniaturowe mebelki, żołnierzyki, zwierzątka na kółkach. Od dawna znane były również zabawki edukacyjne.

alt
Nieocenionym źródłem informacji na temat zabaw i zabawek są również dawne obrazy oraz literatura.

Choć pierwsze lalki czy domki dla lalek oraz kolejki elektryczne były raczej produktami luksusowymi i dekoracyjnymi wrażliwymi na kontakt z rączkami dzieci, wkrótce stały się przedmiotami ogólnodostępnymi i dedykowanymi głownie dzieciom. Obecnie dzieci mogą mieć wszystko o czym zamarzą - pojazdy budowlane, maszyny rolnicze, figurki postaci z ulubionych bajek... Bez przeszkód mogą zabawić się małą gosposię, urządzić przyjęcie dla lalek. Dostępne są również zabawki kreatywne; półprodukty - zestawy do stworzenia własnej maskotki, figurki, torebki, której można nadać indywidualny, osobisty charakter.


alt

Współcześnie wytwarzane zabawki mają różnorodne funkcje. Po pierwsze stymulują rozwój dziecka od pierwszych dni życia. Po drugie pomagają w zdobywaniu wiedzy i umiejętności potrzebnych na kolejnych etapach życia. Po trzecie przygotowują do życia w społeczeństwie poprzez umożliwienie odgrywania przeróżnych ról związanych zarówno z życiem rodzinnym jak i zawodowym. Po czwarte dostarczają rozrywki a po piąte sprzyjają rozwojowi pasji i zamiłowań które pozostają czasem na całe życie...


alt


 
Życzymy wiele radości z zabawek
zespół ImperiumZabawek.plalt 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej

Blog

ŚWIAT ZABAWEK WADER - NASZE MARKI

WADER, a raczej "WADER-WOŹNIAK sp. z o.o." obecnie prowadzony przez braci Woźniak liczy sobie już ponad  27 lat. Ten w 100% polski producent zabawek należy do ścisłej czołówki europejskich producentów zabawek z tworzywa sztucznego dla najmłodszych dzieci! Jest także jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w branży dziecięcej.
Przeczytaj całość

NASZE MARKI- CLEMENTONI

Nasze Marki - Clementoni
Zabawa to poważna sprawa. Nigdy nie powinniśmy przestawać się bawić, szczególnie gdy już stajemy się dorośli. Firma  powstała, aby pomóc dzieciom uczyć się poprzez wspieranie ich rozwoju za pomocą języka, który znają najlepiej i co przychodzi do nich w sposób naturalny - za pomocą zabawy.
Przeczytaj całość

NASZE MARKI- DUMEL.

Zabawki firmy DUMEL pobudzą wyobraźnię dziecka poprzez możliwość beztroskiej zabawy i wykorzystania jego niekończących się pomysłów. Każda  zabawka wykonana jest z najwyższej jakości surowców, odpowiada europejskim normom bezpieczeństwa oraz posiada certyfikat CE dzięki temu jest bezpieczna dla dziecka. Zabawki ,które będą z Waszym dzieckiem od dnia narodzin do momentu kiedy stanie się samodzielne.

Postaramy się Wam przybliżyć zabawki firmy Dumel.


 
Przeczytaj całość
Opinie o sklepie